Pro přidání nového dotazu přejděte prosím na konec stránky.

Mzdy a personalistika

překážky v práci

kufera | 06.04.2009

dobrý den, chtěl bych v souvislosti s překážkami v práci informaci,zda si může pracovník nosit poměrně často (několikrát za měsíc lístečky,že chodí po doktorech a chce pokaždé proplatit celý den-paragrafu. Děje se to soustavně a často a nevíme,zda má takovéto soustavné nošení papírků nějaké časové omezení co do počtu lístečků,tak i délky tohoto času. děkuji Dan

Re: překážky v práci

Petr Mach | 16.04.2009

Dobrý den,
Podle § 199 zákoníku práce představuje návštěva lékaře důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance. V nařízení vlády č. 590/2006 Sb. je stanoveno, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, pokud vyšetření nebo ošetření není možné provést mimo pracovní dobu.
Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.

Čili zamezit částým návštěvám u lékaře můžete za předpokladu, že je možné vyšetření provést mimo pracovní dobu. Pokud to mimo pracovní dobu nelze, musít dle důvodu návštěvy u lékaře sami posoudit, zda je celý den volna nezbytně nutný.

Bonus za nezletilé dítě

Iva Čavrnochová | 12.03.2009

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má zaměstnanec nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Dítěti je 17 let, do školy nechodí a bylo v roce 2008 zaměstnáno jen na 2 měsíce. Pak bylo na pracovním úřadu, ale od nich žádnou podporu nedostávalo. Zaměstnanec s dítětem bydlí společně v jedné domácnosti. Když pak dítě nastoupí do zaměstnání, tak to už na daňové zvýhodnění na dítě asi není určitě nárok, protože ho uplatňuje samo za sebe nebo jak to prosím je? Nevím, jestli jsem to popsala dost srozumitelně. Předem děkuji za odpověď.

Re: Bonus za nezletilé dítě

Petr Mach | 15.03.2009

Dobrý den,
definice nezaopatřeného dítěte je uvedena v §11 zákona č.117/1995 Sb.
Čili za nezaopatřené dítě se mj. považují dítě po skončení školní docházky do 18.roku věku dítěte, které je vedeno na úřadu práce, ale nemá nárok na podporu.
Čili ve Vašem případě za měsíce, kdy bylo dítě zaměstnáno, není nárok na uplatnění slevy. V ostatních měsících ano.

Překážka v práci

Jana Mlčochová | 04.03.2009

Dobrý den.Jak zaúčtovat mzdu a označit v absenci překážku v práci, když pracovník nemohl pracovat pro nepřízeň počasí? Mzdy zpracovávám v programu jednoduchého účetnictví- Ježek.Děkuji a pozdravem Jana, 182403@seznam.cz

Re: Překážka v práci

Petr Mach | 06.03.2009

Dobrý den,
znemožnění práce pro nepřízeň počasí se řídí §199 zákoníku práce (jiné osobní překážky). Dle odst.2 vláda stanovila okruh překážek a jedním z nich je znemožnění cesty do práce.
V tomto případě se poskytne pracovní volno, ale bez náhrady mzdy, na nezbytně nutnou dobu.

Re: Re: Překážka v práci

JANA | 07.03.2009

Dobrý den,
podle mne nepřízeň počasí není osobní překážka v práci, ale spíš § 207 b)...? Jana

Re: Re: Re: Překážka v práci

Petr Mach | 08.03.2009

V §207 -§210 jsou uváděny překážky na straně zaměstnavatele. Váš dotaz jsem pochopil tak, že pracovník nebyl schopen do práce dorazit a nikoliv, že do práce dorazil, ale nebylo možné vykonávat práci.
Pokud se jednalo o překážku na straně zaměstnavatele, pak se samozřejmě řiďte §207 odst.b).
Pokud se jednalo o překážku na straně zaměstnance, řídil bych se §199 a nářízením vlády (tuším 562/2006 Sb.).

<< 50 | 51 | 52 | 53 | 54 >>

Přidat nový příspěvek


Vyzkoušejte: Vedení účetnictví Praha Ubytování v Břeclavi Grafický design