Pro přidání nového dotazu přejděte prosím na konec stránky.

Daňové a nedaňové náklady/výdaje

Benefity zaměstnavatele

Veronika Vojtěchová | 07.04.2014

Dobré ráno pane Machu,
jsem personalistkou firmy a přiznám se, že co se daní týče nemám ani potuchy. A nynější zaměstnavatel by rád vyplatil zaměstnancům mimořádné prémie a pochopitelně i rád alespoň v rámci možností ušetřil. Narazila jsem na internetu na Flexipassy, které by měly být nedaňovým nákladem osvobozeným od daní. Jestli tomu dobře rozumím, tak pokud přes nějakou firmu pořídíme Flexipassy, pak sice odvedeme pojistné 34% z výše Flexipassu, ale nebudeme platit daň z přijmu 19%? Na internetu jsem se dočetla, že jedinou podmínkou je naturální forma příspěvku - což Flexipassy dozajista jsou, že?! Ale že se to týká pouze příspěvků na sport. Znamená to, že ani na lístky do divadla či kina se výhoda nevztahuje, je tomu opravdu tak? Co se stravenek týče, zaměstnavatel pokud dá zaměstnancům stravenky (za jím určených podmínek), pak si odečte daň z příjmu 19% do výše 55% hodnoty stravenky? Existují i jiné varianty tomuto obdobné?
Děkuji, Vojtěchová Veronika

Re: Benefity zaměstnavatele

Petr Mach | 11.05.2014

Dobrý den paní Vojtěchová,
stravenky tzv. Flexi pass nepodléhají sociálnímu ani zdravotnímu pojištění. Nepodléhají ani zdanění (osvobozeno). Tzn. že zaměstnanec získá za 1000,- Kč hodnoty stravenky skutečně 1000,- Kč.
Zaměstnavatel zaplatí 1000,- Kč za stravenky + provizi za nákup stravenky. Stravenka je daňově neuznatelný náklad (§25 odst.1 písm.h zákona o daních z příjmů - zde je i odpověď na to, zda pouze na sport nebo i na kulturu). Z důvodu nemožnosti snížení daňového základu bychom měli daň z příjmů právnických osob 19% (190,- Kč) považovat také za určitou ztrátu zaměstnavatele.

V dotazu dále uvádíte 55% hodnoty stravenky. Toto procento se týká pouze příspěvku zaměstnavatele na stravování zaměstnance (stravenky na jídlo). Jedná se o maximální procento, které zaměstnavatel může zaměstnanci přispívat a to pak je daňově uznatelný náklad.

Jiná podobná možnost může být např. příspěvek na dovolenou.

Zákonné pojištění

Jitka | 05.04.2014

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na zákonné pojištění zaměstnavatele (Kooperativa) pokud má jednoho zaměstnance. Jedná se o daňový nebo nedaňový náklad a na jaký účet mám pojištění účtovat?
Děkuji za odpověď.

Re: Zákonné pojištění

Petr Mach | 11.05.2014

Dobrý den, zákonné pojištění zaměstnavatele je povinné již od 1 zaměstnance. Hradí se čtvrtletně a výše pojistného se odvíjí od výše mzdy a předmětu činnosti zaměstnavatele.
Jedná se o daňově uznatelný náklad a účtování záleží tak trochu na Vás. Jedná se o provozní náklady, takže doporučuji účtování na účet 548xxx MD (lze použít i 518xxx) a 325xxx D (je možné použít i účet 379xxx D)

Mzda do výdajů?

Jnaovská Martina | 10.01.2014

Dobrý den, prosím o pomoc. Máme letos poprvé zaměstnance, co si mohu dát do výdajů, jako uznatelné? Sociální a zdravotní za mě nelze, ale za zaměstnance mohu a mohu tam dát i něco dalšího? Hrubá mzda je zřejmě jen náklad. Děkuji za odpověď. Janovská

Re: Mzda do výdajů?

Petr Mach | 20.01.2014

Dobrý den,
napíšu asi jen základní, ostatní výjimky by byly na delší psaní: Ze mzdy je daňově uznatelným výdajem sociální i zdravotní pojištění, mzda, daň z příjmů, zákonné pojištění zaměstnavatele, příspěvek na stravenky do 55% hodnoty stravenky.

Ubytování - do nákladů

Věra Rudzká | 02.09.2013

Dobrý den,
mohu dát do nákladů ubytování zaměstnance, který se ubytoval u soukromé osoby? Tato nemá IČ, vystavila smlouvu na ubytování.

Re: Ubytování - do nákladů

Petr Mach | 07.11.2013

Dobrý den, v rámci služební cesty není nikde zakázáno, že se zaměstnanec nemůže ubytovat u soukromé osoby. Pokud tam je smlouva, tak je to dle mého názoru dostatečně průkazné a považoval bych to za daňově uplatnitelné náklady.

Záznamy: 9 - 16 ze 116
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek


Vyzkoušejte: Vedení účetnictví Praha Ubytování v Břeclavi Grafický design